Serwery dla Firm | +48 228771525 | sklep@conet.pl
Jak wybrać serwer dla małych i średnich firm?
Jaki serwer wybrać do małych i średnich przedsiębiorstw?
Dobór serwera dla małej oraz średniej firmy nie jest w cale tak łatwy, jak mogło by się wydawać. Brak odpowiedniej wiedzy może skutkować tym, że firma dobierze serwer o nieodpowiednich parametrach, przez co może być nie efektywny. Mogą również zostać przeszacowane potrzeby i może się okazać, ze jest on dużo droższy niż być powinien. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy indywidualnie dobiorą rozwiązanie, dzięki czemu będzie ono efektywne, a koszty będą zoptymalizowane.
Jakie ma być zastosowanie serwera?
Zanim firma zakupi serwer, należy zadać podstawowe pytanie: do czego ma on służyć? Jest to bardzo ważny aspekt ponieważ do różnych zastosowań będą inaczej dobierane jego komponenty. Zastosowany procesor, dyski, pamięć RAM, karty sieciowe czy nawet poziom backupu będzie różnił się w zależności od zastosowania serwera w firmie. Serwery w małych i średnich przedsiębiorstwach można wykorzystać na wiele sposobów. Dwie podstawowe role to:
- Serwer do bazy danych,
- Serwer pod zdalny pulpit dla pracowników
Serwery Fujitsu dla firm
Serwer do bazy danych
W dobie powszechnej cyfryzacji bazy danych stanowią nieodłączny element każdej organizacji. Bazy danych mają przeróżne zastosowania. Wykorzystuje się je w produkcji, sklepach internetowych czy księgowości. Żeby baza mogła być wydajna, należy odpowiednio skonfigurować firmowy serwer. Bazy danych charakteryzują się tym, że nie potrzebują dużej mocy obliczeniowej, ale ważnym elementem jest szybka i wydajna pamięć. W tym przypadku warto skorzystać z szybkich dysków SSD (Solid-State Drive). Dzięki nim, operacje prowadzone na serwerze tj. zapisywanie oraz odczytywanie danych będzie dużo sprawniejsze niż w standardowych dyskach HDD. Warto również wyposażyć serwer w odpowiednią ilość pamięci podręcznej RAM, w której przechowywane są aktualnie wykorzystywane zasoby, co jeszcze bardziej przyśpiesza wydajność.
Serwer pod zdalny pulpit dla pracowników
Praca zdalna jest coraz bardziej powszechna. Warto pamiętać jednak, że oprócz zalet dla pracowników, wiąże się to z koniecznością wprowadzenia odpowiednich rozwiązań przez pracodawcę. W dobie ciągłych cyfrowych zagrożeń, niechętnie pozwala się na dostęp do firmowych danych z „domowych” laptopów oraz publicznej sieci wifi. Firmy zwracają coraz większą uwagę na bezpieczeństwo danych. Zabezpieczeniem firmowego środowiska może być m.in. zdalny pulpit (RDS ang. Remote Desktop Services). Pozwala on połączyć się z różnych urządzeń z firmowym „wirtualnym pulpitem”. Jest to przestrzeń taka sama jak ta, z której pracownicy korzystają na co dzień. Różnicą jest to, że zasoby firmowe są odizolowane od zasobów na domowym urządzeniu, przez co firmowe dane są bezpieczne.
Dodatkową zaletą dla pracowników jest ujednolicenie środowiska pracy. Do pulpitu można łączyć się z wielu urządzeń. Co za tym idzie, nawet w przypadku uszkodzenia bądź zgubienia służbowego laptopa, łącząc się z innego urządzenia, pracownicy wciąż mają dostęp do tych samych plików oraz programów.
W przypadku pulpitu zdalnego parametry serwera będą zupełnie inne niż w przypadku serwera pod bazę danych. Duże znaczenie ma procesor. To właśnie on, tak jak w zwykłym komputerze, obsługiwać będzie niezbędne w codziennej pracy aplikacje. Różnicą jest jednak to, że jednocześnie z jego zasobów będzie korzystać kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt osób. Ważną rolę odgrywa również pamięć RAM. To w niej będą przechowywane dane tymczasowe wszystkich użytkowników. Istotną kwestią jest dobranie odpowiedniej mocy serwera tak, żeby jej nie zabrakło, ale też żeby jej nie przeszacować. Jeśli wybierający serwer pod pulpit zdalny nie posiadają odpowiedniej wiedzy, warto skorzystać z doświadczenia ekspertów, którzy pomogą skonfigurować serwer wydajny, ale też zoptymalizować koszty.
Ile kosztuje serwer dla małych i średnich firm?
Często przedsiębiorcy, szczególnie małych firm boją się, że „nie stać ich na własny serwer”. To nie prawda. Jest to mylne przeświadczenie jeszcze z początków XXI wieku, kiedy serwery firmowe rzeczywiście były znacznie droższe. Obecnie technologia serwerowa, która w ciągu ostatnich kilkunastu lat niezwykle przyśpieszyła, jest powszechna tak samo jak komputery domowe lub laptopy. A co za tym idzie, jest również przystępna cenowo. Ceny serwerów zaczynają się nawet od 5000 zł netto. Własny serwer to dodatkowo idące za nim ogromne oszczędności. Przedsiębiorcy często płacą ogromne kwoty za hosting poczty, systemy do zarządzania sklepami internetowymi, bazy danych i inne. Często inwestycja w serwer zwraca się już nawet po trzech latach. Dodatkowo, korzystając z pomocy ekspertów przy doborze rozwiązania można mieć pewność, że nie tylko zoptymalizujemy wydajność, ale też koszt z nim związany.
Serwery dla małych i średnich firm
Najodpowiednijesze serwery dla małych i średnich firm, to te, które będą niezawodne i zaspokoją wszystkie potrzeby biznesowe danego przedsiębirostwa. Poniżej przedstawimy propozycje, które powinny spełnić oczekiwania większości firm:
Jeśli masz pytania lub potrzebujesz pomocy z doborem serwera skontaktuj się z nami. Od ponad 25 lat działamy w branży IT. Doradzimy, dobierzemy i wdrożymy rozwiązanie „szyte na miarę” dla Twojej organizacji. Zadzwoń do nas i dowiedz się więcej!
Chcesz dobrać najlepszy serwer dla swojej firmy?
Skontaktuj się z nami!