Serwery dla Firm | +48 228771525 | sklep@conet.pl
Jaki dysk wybrać do serwera – HDD czy SSD?
Przy mnogości rozwiązań na rynku, wybór odpowiednich dysków może przyprawiać o ból głowy, szczególnie osoby początkujące w tej kwestii. Częstym pytaniem, które sobie zadają jest to, czym te dyski różnią się od zwykłych dysków komputerowych? Z pozoru niczym, „metalowa puszka” jak każda inna. Jest to jednak dalekie od prawdy. Na samym początku musimy wiedzieć, że dysk serwerowy zaprojektowany jest jako nieodłączny zestaw: dysk oraz oprogramowanie. Dyski serwerowe stworzono z myślą o maksymalnym ich obciążeniu. W odróżnieniu od dysków przeznaczonych do komputerów osobistych dyski serwerowe pracują 24 godziny na dobę, 365 dni w roku. Producenci zdają sobie z tego sprawę, przez co dyski te przechodzą dużo bardziej rygorystyczne testy, a ich awaryjność jest znacznie mniejsza. Druga sprawa to samo oprogramowanie na dyskach. Jest ono zaprojektowane z myślą o zupełnie innym wykorzystaniu. Co więcej, oprogramowania te są testowane pod względem kompatybilności z serwerem, dzięki czemu bezawaryjność, wydajność oraz skuteczność rosną. Ponadto, używając dysków serwerowych, korzystamy z dysków, które przeszły testy zgodności, a producenci faktycznie mogą gwarantować ich parametry.
HDD czy SSD?
Na samym początku stajemy przed wyborem który dysk wybrać, HDD czy SSD? Różnice są znaczące. Dyski HDD (Hard Disk Drive) to dyski magnetyczne. Składają się one z ruchomych talerzy magnetycznych oraz głowicy, która zapisuje i odczytuje dane. Zasada ich działania jest prosta- talerze się kręcą w obudowie dysku, a głowica odczytuje poszczególne dane. Można porównać to do gramofonu. Przeciwieństwem tych dysków są SSD (Solid State Disk). Dyski tego typu nazywają się all-flesh. Nie mają już elementów ruchomych, składają się z kości pamięci, na których odczyt i zapis są całkowicie elektroniczne. Dzięki temu, są one znacznie szybsze niż dyski HDD.
Interfejs SATA czy SAS?
Kolejnym wyborem będzie rodzaj interfejsu: SATA (Serial Advanced Technology Attachment) lub SAS (Serial Attached SCSI). Dyski z interfejsem SATA są przede wszystkim tańsze, ale i niestety wolniejsze. Interfejs SATA osiąga prędkość do 6 Gb/s, a SAS aż do 12Gb/s. Dodatkowo, w przypadku dysków SAS HDD mają one zwykle większą prędkość obrotową, co przekłada się także na ich wydajność. Minusem tego rozwiązania jest to, że potrzebują one dodatkowego kontrolera do ich obsługi.
Zobacz dyski HDD i SSD z interfejsem SATA lub SAS w naszym sklepie:
Który dysk wybrać?
Wybór zależy od tego, czego faktycznie potrzebujemy i do czego wykorzystamy dyski w firmie. Można przyjąć, że reguła jest bardzo prosta:
- Dyski HDD SATA są wolniejsze i wykorzystuje się je głównie jako magazyny danych. Dzięki temu, ich cena również jest najmniejsza.
- Dyski HDD SAS są szybsze niż SATA, ale też stosunkowo droższe. Wykorzystuje się je, kiedy priorytetem jest większa prędkość przy ograniczonym budżecie. Często używa się ich jako dysków do przechowywania baz danych.
- Dyski SSD SATA przeznaczone są na dane, z których korzysta się najczęściej oraz takie, które muszą być szybko przetwarzane. Wykorzystuje się je m.in. w sklepach e-commerce. Są one droższe, ale dużo wydajniejsze.
- Dyski SSD SAS są dyskami z najwyższej półki, stosuje się je głównie do rozwiązań korporacyjnych. Są one najdroższe, ale również najszybsze.
Każdy dysk ma swoje zastosowanie i nie można wskazać tego „najlepszego”. Na samym początku należy określić jego przeznaczenie oraz sposób użytkowania. Następnie można dobrać najodpowiedniejszy dysk dla firmy. Jeśli potrzebujesz pomocy w doborze dysków do serwera, skontaktuj się z nami- pomożemy i doradzimy jak dobrać odpowiednie rozwiązanie, idealne do Twojej firmy.
Chcesz dobrać najlepszy serwer dla swojej firmy?
Skontaktuj się z nami!