Serwery dla Firm | +48 228771525 | sklep@conet.pl
Procesor serwerowy a domowy – różnice
Wybór procesora (lub procesorów) ma istotny wpływ na ostateczną cenę kupowanego serwera, a także na jego wydajność oraz w pewnym stopniu na wysokość kosztów eksploatacyjnych. Pomimo tego, że na przestrzeni ostatnich kilku lat procesory stosowane w komputerach typu desktop coraz bardziej zbliżają się pod względem architektury czy konkretnych rozwiązań konstrukcyjnych do procesorów serwerowych, należy pamiętać, że są to procesory przeznaczone do odmiennych zastosowań.
Procesor do serwera i komputera – podstawowe różnice
Dostępne na rynku najnowsze rodziny procesorów domowych i serwerowych (te drugie są produkowane obecnie przez AMD i Intela) są już praktycznie bez wyjątku wielordzeniowe. Dzięki temu mogą wykonywać miliony operacji obliczeniowych na sekundę. O ile jednak typowy komputer osobisty jest wykorzystywany bez wyłączania zasilania średnio przez kilka godzin na dobę (w wyjątkowych przypadkach dłużej), o tyle serwery pracują przez wiele miesięcy, a nawet lat bez przerwy. Oznacza to, że procesor serwerowy musi być wydajny w chwili, gdy wymaga tego sytuacja (serwer otrzymuje dużą liczbę żądań, które musi jak najszybciej przetworzyć – wtedy też znacząco wzrasta zapotrzebowanie energetyczne procesora), natomiast pobierać możliwie mało energii, kiedy serwer jest użytkowany w minimalnym stopniu lub wcale.
Procesory desktopowe nie muszą być wyposażone w tak zaawansowane technologie zarządzania energią i wydajnością, ponieważ nie ma takiej potrzeby – znacznie ważniejsza jest w tym przypadku wysoka wydajność ogólna oraz możliwość dodatkowego jej zwiększenia przez „podkręcanie” procesora powyżej nominalnych parametrów pracy przewidzianych przez producenta.
Kolejną istotną różnicą jest liczba rdzeni w pojedynczym procesorze oraz samych procesorów na płycie głównej. W przypadku komputerów osobistych znakomita większość płyt głównych to płyty jednoprocesorowe, do rzadkości należą płyty przeznaczone pod dwa procesory – z reguły zainteresowanie nimi wyrażają jedynie osoby zajmujące się na co dzień profesjonalną obróbką grafiki lub filmów, którym potrzebny jest do pracy sprzęt o wydajności zdecydowanie przewyższającej przeciętną konfigurację sprzętową komputera osobistego. Płyty główne dla serwerów natomiast nierzadko oferują możliwość zamontowania kilku, a nawet w ekstremalnych przypadkach kilkunastu procesorów jednocześnie, co radykalnie zwiększa ich moc obliczeniową.
Kup procesor Intel Xeon Gold lub Silver:
Procesory
Podzespoły serwerowe w domowym komputerze?
Dosyć często widywany na forach internetowych pomysł zastosowania serwerowej płyty głównej i dedykowanych procesorów serwerowych w komputerze domowym np. do obróbki grafiki jest z reguły pomysłem chybionym.
Powód jest bardzo prosty: płyty serwerowe bardzo rzadko przewidują możliwość podpięcia do nich nowoczesnych kart graficznych. Tym samym niemal cały potencjał obliczeniowy nawet dwudziestoczterordzeniowego procesora Intel Xeon E7-8890 v4 zostałby zwyczajnie niewykorzystany. Zupełnie oddzielną kwestią jest w tym kontekście sama niekompatybilność podzespołów serwerowych z tymi produkowanymi na potrzeby masowego użytkownika. Dla przykładu znakomita większość procesorów serwerowych wymaga w płycie głównej podstawki innej, niż te w komputerach domowych. Natomoiast serwerowa pamięć RAM zwykle nie będzie współpracować ze standardowym procesorem z racji braku obsługi przez takie procesory systemu kodowania korekcyjnego ECC.
Warto też zauważyć, że cena poszczególnych podzespołów serwerowych jest z reguły wyższa (nierzadko wielokrotnie) od swych odpowiedników przeznaczonych na rynek urządzeń domowych, co stawia opłacalność zakupu sprzętu serwerowego na potrzeby domowe pod dużym znakiem zapytania. Tak drastyczna różnica w cenie wynika przede wszystkim z dłuższego okresu gwarancyjnego, przeprowadzania gruntownych testów przed wypuszczeniem na rynek oraz zdecydowanie większej niezawodności podzespołów serwerowych.
Bardzo ważną różnicą pomiędzy procesorami domowymi a serwerowymi, mającą znaczny wpływ zarówno na ogólne koszty, jak i na komfort użytkowania komputera, jest konieczność zapewnienia odpowiedniego chłodzenia. Procesory serwerowe generują większe ilości ciepła, w związku z czym wymagają wydajniejszych systemów chłodzeni. A ponieważ zwykle muszą być umieszczone w płycie serwerowej i współpracować z serwerową pamięcią, ogólny poziom emisji ciepła jest bardzo duży. Efektywne schłodzenie takiego komputera może się okazać bardzo kosztownym przedsięwzięciem. Warto również wziąć pod uwagę, że większość standardowych systemów chłodzenia generuje spory hałas, który może sprawić, że korzystanie z komputera będzie nieprzyjemnym doświadczeniem.
Chcesz dobrać najlepszy serwer dla swojej firmy?
Skontaktuj się z nami!